Lista aktualności Lista aktualności

Drewno surowiec doskonały

Drewno towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Jest wykorzystywane na ponad 30 000 sposobów: od wyrobu wykałaczek i patyczków do lodów po ogromne wiązary dachowe. Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez wyrobów z drewna.

Z drewna budowane są domy, okręty, części samolotów, znajduje też zastosowanie w sztuce, jako materiał w rzeźbiarstwie, wykonuje się z niego ornamenty meblowe, a także elementy wykończeniowe ekskluzywnych samochodów.  To, w jaki sposób można je wykorzystać, zależy przede wszystkim od specyficznych właściwości fizycznych różnych gatunków drzew. Bierze się pod uwagę twardość drewna, jego elastyczność, ciągliwość, ścieralność. Bardzo ciekawą jego cechą są właściwości rezonansowe, pozwalające wzmacniać słyszalność dźwięków. Stąd stanowi podstawowy materiał przy wyrobie instrumentów, takich jak fortepian, pianino, skrzypce, wiolonczela czy gitara. Instrumenty te powstają ze starannie wyselekcjonowanego drewna.

Warto wspomnieć, że drewno jest surowcem odnawialnym, powstaje w wyniku fotosyntezy, czyli naturalnego procesu, do którego dochodzi bez nakładów energii obciążających środowisko. Polega on na tym, że z materii nieorganicznej pod wpływem energii słonecznej powstają związki organiczne. Dzięki fotosyntezie dochodzi do wycofania dwutlenku węgla z atmosfery i akumulacji węgla w ligninie i celulozie, czyli właśnie drewnie. W związku z różnorakimi właściwościami fizycznymi a także z faktem, iż drewno poszczególnych gatunków posiada charakterystyczną budowę strukturalną, barwę oraz unikalny zapach zrodził się pomysł by stworzyć zbiór różnych gatunków drewna – Ksylotekę.