Lista aktualności Lista aktualności

Wizyta zuchów w leśnictwie Chrostowa

W dniu 4 kwietnia 2019 r., w godzinach popołudniowych, do leśniczówki w Chrostowej przybyła grupa zuchów z Gromady Zuchowej Leśni Wojownicy z Łapanowa. Zuchy pod opieką harcmistrz Moniki Opieli-Wilk chciały zdobyć sprawność leśnika.

W trakcie spaceru ścieżką edukacyjną „Z leśniczym przez las” Stefan Kasiński - miejscowy leśniczy - opowiadał zuchom o roli lasu w życiu człowieka, mówił co daje ludziom las i jak należy się w nim zachowywać. Przybliżył zasady pracy leśnika a także uczył rozpoznawać różne gatunki drzew i krzewów.
Zuchy odwiedziły miejsce, na którym posadzono w tym roku młode sadzonki, zobaczyły też duże mrowisko leśnych mrówek, większe i wyższe od niektórych zuchów. Uczyły się czym różni się paśnik od karmnika, co to jest lizawka i do czego służy ambona w lesie. Oglądały drzewa – buka i brzozę – chorujące na raka. Dowiedziały się, że oprócz 15 gatunków rodzimych drzew w leśnictwie Chrostowa można spotkać „gości” z Ameryki: dąb czerwony i sosnę wejmutkę. Okazało się też, że brzoza ma nie tylko białą korę, ale istnieją też brzozy z czarną korą.
W drodze powrotnej, idąc w kierunku leśniczówki, dzieci odpowiadały na pytania leśniczego dotyczące rozpoznawania drzew.
Wszyscy, nawet najmłodsi, zdali test, a tym samym zdobyli sprawność leśnika.