Asset Publisher Asset Publisher

#sprzątaMY


Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie na  klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.


Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów.  W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się. Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu. Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu!

W piątek 20 września, kiedy na   całym globie będzie    rozpoczynało się   „Sprzątanie Świata”,   w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie. Zapraszamy na stronę www.lasy.gov.pl, gdzie dzięki specjalnej zakładce #sprzątaMY  i przygotowanej w niej aplikacji mapowej każdy łatwo odnajdzie najbliższe mu biuro nadleśnictwa, w którym otrzyma szczegółowe informacje o akcji w swojej okolicy. Tego samego dnia w pobliżu Broku (Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka) akcję oficjalnie zainauguruje Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprząta fragment Puszczy Białej. Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych   do pozytywnego działania,   choćby   biorąc udział  w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych
i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.   

 

W ramach w/w akcji w dniu 20.09.2019 r. od godz. 11:30 do 13:30 Nadleśnictwo Brzesko planuje sprzątanie lasu wzdłuż ścieżki ekologicznej Lasu Szczepanowskiego (leśnictwo Jodłówka, fragment ulicy Pielgrzymów w Brzesku mapa w załączeniu). Miejsce zbiórki oraz wydawania rękawic i worków na śmieci (dla pierwszych 200 osób) oraz składowania zebranych śmieci oznaczono na mapie. Osobą koordynującą akcją ze strony Nadleśnictwa Brzesko jest Pani Katarzyna Hajduk - tel. 733 668 829 oraz Pan Marek Pstrąg - tel. 510 133 004.

 

Więcej informacji o akcji SprzątaMY  pod adresem:

http://www.cilp.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/MJZ5I75cTVoI/content/-sprzatamy-polskie-lasy-z-prezydentem?p_p_auth=Q4xhDXz0