Wydawca treści
Organizacja nadleśnictwa
Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.
Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.
Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt strefy produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych.
Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, nadzoruje realizację zadań związanych z prowadzeniem gospodarki leśnej w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa (w zakresie powierzonym przez starostów), a także przygotowuje i obsługuje merytorycznie narady nadleśniczego z kierownikami działów i leśniczymi.
Leśnictwa podstawowa jednostka terenowa w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy przy pomocy podleśniczego.
Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez inżyniera nadzoru, który kontroluje prawidłowość wykonania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji. Powadzi ponadto rejestr skarg i wniosków oraz jest odpowiedzialny za zadania obronne i kancelarię tajną nadleśnictwa.
Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną dokumentów finansowo-księgowych. Kieruje działem finansowo-księgowym.
Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzaniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury, transportem i jego ewidencją. Działem tym kieruje sekretarz, który również wykonuje zadania redaktora BIP nadleśnictwa.
Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu, prowadzi całokształt spraw pracowniczych, obsługi socjalnej oraz BHP.
Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu, komendanta wspomaga strażnik leśny.
***
Leśnictwo Jodłówka
Jedyne leśnictwo o charakterze nizinnym, z drzewostanem w przewadze sosnowym. Na części jest realizowane dostosowanie składu gatunkowego do wymagań siedliska tj. wzbogacenie o dodatkowe gatunki drzewostanów o uproszczonej strukturze.
Bezpośrednie sąsiedztwo Brzeska i Szczepanowa powoduje, że prowadzenie gospodarki leśnej odbywa się w warunkach znacznej penetracji lasu. W leśnictwie znajduje się szkółka leśna, wyłuszczarnia i przechowalnia nasion.
Leśnictwo Okocim
Lasy leśnictwa stanowią bogate drzewostany wielogatunkowe z przewagą sosny, buka, dęba w trzech większych kompleksach: Okocim Górny, Dolny Las i Przygórze oraz kilkunastu małych uroczyskach rozsianych wśród gęstej zabudowy okolicznych wsi.
Ludność miasta Brzeska i okolic preferuje wypoczynek w okocimskim lesie.
W leśnictwie znajdują się cenne dla nasiennictwa i genetyki modrzewie oraz uprawy pochodne buka pochodzące z wartościowych drzewostanów.
Leśnictwo Melsztyn
Leśnictwo rozrzucone na przestrzeni kilkunastu kilometrów na zachód od doliny Dunajca. Występują tu lasy w kompleksach silne rozproszonych. Rudka, Wielka Wieś, Grabno, Charzewice, Zeliny to zaledwie kilka z nich o największej powierzchni. Skład gatunkowy drzewostanów jest urozmaicony - z przewagą buka i jodły oraz całej palety gatunków właściwych dla grądów. Dobrze są zachowane przypotokowe łęgi. Rezerwat „Panieńska Góra” chroni grądy z roślinnością ciepłolubną. Nad doliną Dunajca górują ruiny zamku rodu Leliwitów.
Leśnictwo Kopaliny
Na pogórzu między Bochnią i Nowym Wiśniczem leży gros lasów leśnictwa. Kompleks Gródek o ciekawym ukształtowaniu terenu stanowią w przewadze cieniste jedliny. Na dnie doliny zlokalizowano zbiornik retencyjny otoczony zboczami pagórków. Uroczysko Kopaliny to dawna własność Padlewskich z jodłą, sosną i spontanicznie odnawiającymi się drzewostanami bukowymi. Otoczenie leśnictwa jest mocno zurbanizowane – w widoku na południe zamek w Wiśniczu z wieżą Bony.
Leśnictwo Chrostowa
Leśnictwo Chrostowa stanowią dwa duże kompleksy leśne. Pierwszy z nich - Chrostowa Dąbrowica, położony w górnej części zlewni Raby i Stradomki o zróżnicowanej fizjografii terenu, o drzewostanach z udziałem sosny, jodły, buka, dęba i modrzewia. W uroczysku Chrostowa Góra chronione grodzisko stożkowe z okresu średniowiecza.
Drugi większy kompleks to Uroczysko „Kolanów” z przewagą drzewostanów średnich klas wieku mocno wyeksploatowane w okresie II wojny światowej. Położenie blisko Bochni stwarza dobra warunki do rekreacji. Znajdziemy tu śródleśny staw jak i starożytne kurhany.
Leśnictwo Żegocina
Lasy leśnictwa zajmują zachodnią część równoleżnikowego pasma Łopusza z mało wybitnym wzniesieniem Górczyna, na skraju północnego zasięgu Beskidu Wyspowego, opadające stromo do Rozdziela i Żegociny. W drzewostanie dominują dwa gatunki regla dolnego buk i jodła. O te wzgórza skryte w oparach mgły w 2002 r. rozbiła się awionetka Piper z 4 osobami na pokładzie.
Pozostała część leśnictwa to lasy mieszane ulokowane na pogórzu z istotnym udziałem sosny wprowadzonej ręką człowieka. W leśnictwie znajdują się dwa rezerwaty: „Bukowiec” chroniący fragment buczyny karpackiej z egzemplarzami kwitnącego bluszczu i „Kamień Grzyb" – skała o kształcie grzyba znacznych rozmiarów.
Leśnictwo Kamionna
Teren leśnictwa to w znakomitej części północne zbocze malowniczej góry Kamionna o trzech wierzchołkach i trzech nazwach (Makowica, Jeziernik, Patria ). Na szczycie Kamionnej wzniesiona została wieża widokowa. Strome stoki, urozmaicone w źródła i potoki porasta głównie buk i jodła. Naturalny fragment lasu górskiego chroni rezerwat przyrody. Wiosną w buczynie zakwita łanowo żywiec gruczołowaty.