Asset Publisher Asset Publisher

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.


Na terenie Nadleśnictwa Brzesko znajduje się szesnaście obwodów łowieckich:    
•    polne:  Jedność, Rogacz, Dunajec, Hubertus, Modrzew, Łoś, Szarak, Las, Batalion, Bór Kraków
•    leśne: Knieja, Ryś, Basior, Sokół, Cietrzew, Bór Iwkowa.


Terytorialny zasięg Nadleśnictwa Brzesko wchodzi w skład  II Łowieckiego Regionu Hodowlanego zwanego „Niepołomickim". Gospodarka łowiecka prowadzona jest według wieloletniego łowieckiego planu hodowlanego ustalanego na 10 lat (obecnie na okres 01.04.2023 - 31.03.2033) i opracowanego  zgodnie z: Ustawą prawo łowieckie z dnia 13.10.1995 r. i innymi obowiązującymi przepisami dotyczącymi łowiectwa.


Do podstawowych działań Nadleśnictwa w zakresie gospodarki łowieckiej należy:
•    uczestnictwo w ustaleniu rzeczywistych stanów zwierzyny płowej na terenie obwodów łowieckich,
•    zatwierdzanie łowieckich planów hodowlanych w oparciu o ustalone stany zwierzyny,
•    dostosowanie ilości zwierzyny do możliwości wyżywieniowej siedliska,
•    przestrzeganie realizacji założonych planów odstrzału,
•    prowadzenie gospodarki łowieckiej w sposób zapewniający regulację liczebności zwierzyny płowej i kształtowanie właściwej struktury wiekowej i płciowej,
•    rozpatrywanie odwołań poszkodowanych osób spowodowanych przez zwierzęta łowne.