Asset Publisher Asset Publisher

Pomniki przyrody

Twórcą pojęcia „pomnik przyrody” jest niemiecki przyrodnik, podróżnik i geograf Alexander von Humboldt. Początek konserwatorskiego kierunku w ochronie przyrody datuje się na przełom XVIII i XIX wieku.

Pomniki przyrody to forma ochrony indywidualnej, która zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody (art.40) obejmuje pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej lub ich skupienia o wartości naukowej, kulturowej, historyczno-pamiątkowej i krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami wyróżniającymi się wśród  innych tworów.

Zaliczamy do nich sędziwe i okazałych rozmiarów drzewa i krzewy gatunków roślinnych lub obcych, grupy drzew, aleje, źródła, wodospady, głazy  narzutowe, skałki i inne.
Na gruntach naszego Nadleśnictwa znajduje się 9 pomników przyrody w tym 6 pomników przyrody ożywionej oraz 3 pomniki przyrody nieożywionej.
Zestawienie pomników przyrody znajduje się w Programie Ochrony Przyrody dla Nadleśnictwa Brzesko tabela nr 19.

Dodatkowo w niewielkiej części na gruntach Nadleśnictwa znajduje się pomnik przyrody topola osika (Populus tremula) „Romeo i Julia” w oddziale 6d, w Leśnictwie Jodłówka, ustanowiony Zarz. Nr 49/98 Woj. Tarnow. z dn. 22.09.1998 r. (Dz. Urz. Woj. Tarnow. Nr 19, Poz. 238).
Ponadto Urząd Gminy Dębno planuje ustanowić nowy pomnik przyrody : Topola osika w oddz. 48d leśnictwa Okocim.